NASZE PRZEDSZKOLE

Kategoria:   Justyna
13 września 2013

Przedszkole6                                 logoprzedszkola

 

 

 

 

Warunki lokalowe

Nasze przedszkole posiada bardzo dobre warunki lokalowe. Znajdują się w nim cztery duże, jasne, funkcjonalnie i bezpiecznie sale do zabaw i zajęć dla dzieci. Są one estetycznie urządzone, dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci. Wyposażone są w zabawki, pomoce dydaktyczne odpowiednie do wieku. W starszych grupach dzieci dysponują indywidualnymi szufladami. Sale służą do zabawy, pracy, odpoczynku i jako jadalnie.
Dzieci mają do dyspozycji bogato wyposażoną salę gimnastyczną z licznymi przyrządami i przyborami do zabaw ruchowych, gimnastyki korekcyjnej i ćwiczeń gimnastycznych. Znajduje się  w niej również pianino i kącik muzyczny wyposażony w instrumenty muzyczne, sprzęt audio. Sala gimnastyczna dostosowana jest także do organizowania przedszkolnych uroczystości, przedstawień teatralnych,  imprez rozrywkowych dzięki wyposażeniu jej w mikrofony, nagłośnienie, reflektory oświetlające scenę, kotary.
Na parterze budynku znajduje się hol i szatnia przedszkola. Znajdują się tu również tablice-galerie, na których prezentowane są prace plastyczne dzieci.

Plac zabaw

Proces edukacyjny w naszym przedszkolu nie zamyka się tylko w jego budynku. Wiemy, że dla wszechstronnego rozwoju dziecka konieczna jest szersza przestrzeń, np. ogród przedszkolny z placem zabaw i gier ruchowych, który u nas jest uroczo wkomponowany w środowisko przyrodnicze. Otoczony jest starym drzewostanem iglastym i liściastym, tworzącym mikroklimat sprzyjający częstym i długim pobytom na powietrzu. W upalne dni korony drzew osłaniają przed słońcem przebywające na placu zabaw dzieci, dając im cień i ochłodę, a w zimne dni- chronią je przed wiatrem. Dzieci mają w związku z tym możliwość odczuwania, zauważania nastrojów pogody a także zjawisk, zachodzących w różnych porach roku. Podczas zabaw i zajęć przedszkolaki biorą udział w kształtowaniu szaty roślinnej, wzbogacaniu jej poprzez np. nowe nasadzenia w alei świerkowej- tzw. Alei Absolwentów. Mają również okazję obserwować i poznawać świat zwierząt, które przebywają na terenie naszego ogrodu- jest tu dużo wiewiórek, jeży, sikorek, szpaków itp. Oprócz walorów przyrodniczych ogród przedszkolny jest miejscem swobodnych, spontanicznych zabaw dzieci. Każda grupa przedszkolna ma tu swój plac zabaw, z dostosowanym do jej możliwości sprzętem rekreacyjnym- są różnego rodzaju huśtawki, drabinki, przeplotnie, no i oczywiście piaskownice a także mnóstwo materiału przyrodniczego do zabawy. Znajduje się tu boisko do gry w piłkę nożną. W sprzyjających warunkach atmosferycznych, w naszym ogrodzie odbywają się niektóre imprezy przedszkolne np. Dzień Sportu organizowany cyklicznie z okazji Dnia Dziecka, dyskoteki czy przedszkolne grillowanie.

W opinii wielu osób – rodziców, dzieci – ogród jest naszym wielkim atutem; nie tylko wyzwala u dziecka i zaspokaja naturalną potrzebę aktywności ruchowej, ale dostarcza też wielu wrażeń (wzrokowych, słuchowych, dotykowych), umożliwia dostrzeganie piękna, jest źródłem wiedzy poznawanej za pomocą bezpośredniej obserwacji czy eksperymentowania z materiałem przyrodniczym, stwarza okazję do ustalania wzajemnych zależności między człowiekiem a przyrodą.

Od 21 marca 2014 roku funkcjonuje w naszym przedszkolu pierwsze tarnobrzeskie „Orlątko”